GRZYBICA PAZNOKCI

grzybica paznokci candida kandydoza


Grzybica paznokci to bardzo częsta przypadłość. Najczęściej narażone na zakażenie są paznokcie u stóp, gdyż grzyby najintensywniej rozwijają się w warunkach, gdzie jest ciepło, wilgotno i ciemno. Aż 50% przypadków grzybic paznokci spowodowanych jest przez grzyby Candida. Ponadto, większość grzybic Candida rozpoczyna się od infekcji wałów paznokciowych, czyli struktur wokół paznokcia, a nie samego paznokcia. U pacjentów z przewlekłymi grzybicami Candida błon śluzowych, występuje większa skłonność do drożdżkowej grzybicy paznokci.

Grzybica można się zarazić przez kontakt z zarodnikami, które znajdują się wszędzie. Dlatego ważne jest zrozumieć czemu nasz organizm nie broni się przed grzybami. Najczęściej jest to spowodowane utratą naturalnej odporności.

OBJAWY

Naskórek dotknięty grzybicą robi się pomarszczony i wilgotny. Tworzą się w jego obrębie drobne pęcherzyki oraz skóra zaczyna pękać. Po czasie zmiany zaczynają się łuszczyć, powstają stany zapalne  zakażonych miejscach. Od tych objawów zaczyna się grzybica paznokci. Nieleczona grzybica skóry wokół paznokci, zaczyna poszerzać swój zasięg i przenosi się na paznokcie, skąd ją dużo trudniej wyleczyć. Płytka paznokcia zaczyna przebarwiać się po bokach na mętny żółto-biały, bądź czarny odcień. Następnie płytka paznokcia zaczyna się odkształcać, zwiększając swoją grubość, zaczyna odchodzić od palca. Po pewnym czasie zabarwienie paznokcia zaczyna rozchodzić się na cały paznokieć. Wtedy też najczęściej odczuwa się ból przy jakimkolwiek ucisku chorych paznokci, i coraz trudniej jest wykonać najprostsze czynności domowych czy w pracy.


 
 
 
shared on wplocker.com